ویراستاری محتوایی

همانطور که در مطلب ویراستاری چیست شما را با انواع ویرایش آشنا کردیم و همچنین در این مطلب قصد داریم درباره شاخه دیگری از ویرایش مطلب که به ویراستاری محتوایی معروف است آشنا کنیم.

تعریف کلی

در حقیقت همانطور که در مطلب های گذشته گفتیم این نوع ویراستاری به بررسی محتوای متن به صورت تخصصی تر می پردازد از جمله این موارد می توان به این موضوعات اشاره نمود : مفاهیم ساختار، منطق، ارجاعات یک پایان نامه اطلاق می گردد.

خب هدف این بخش نیز همانند وظیفه آن تخصصی تر و عمیق تر است. در حقیقت می توان عنوان کرد که بدین صورت است که مخاطب مورد هدف در این بخش تنها خوانندگان مقاله علمی یا پایان نامه مورد نظر نیستند و همچنین بایستی طیف عمیق تری را نیز به این جمع افزود که شامل : داوران مطالب علمی، اساتید دانشگاه، و دیگر پژوهشگران در زمینه تخصصی شماست.

اضافه کردن مفاهیم دقیق و کاربردی در بطن

شما باید اطمینان حاصل نمایید که مطالب شما در از لحاظ این نوع ویرایش به صورت کاملا شفاف، دقیق و کامل بیان شده باشد؛ شما باید از اصطلاحات ناشناس و گزاف و پیچیده یا گنگ خودداری کنید.

اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید می توانید این مطلب مهم درباره ابهام و فشرده سازی جمله و روش های رفع ابهامات در یک مقاله استفاده نمایید.

ساختار یک متن با استاندارد ویراستاری محتوایی

باید مطمئن شوید که از نظر ساختمان و ساختار نوشتن مقاله شما منطبق با استانداردهای نشریه ای است که قصد ارسال به آن را دارید البته این کار در همه موارد نوشتن پایان نامه الزامی ندارد به هر حال شما بر اساس مشاوره اساتید راهنما اقدام به انجام این بخش کنید.

برای این کار شما می بایست نکات زیر را رعایت کنید:

  • شما باید قسمت های مختلف مقاله تان را به صورت منظم، همبسته و منسجم چیده کنید.
  • شما باید از استفاده از اصطلاحات نامشخص، پیچیده یا گنگ خودداری کنید.
  • نوشته شما باید بدون هرگونه ابهام، تضاد یا خطای منطقی باشد .

اگر در می خواهید درباره ویراستاری ساختاری بیشتر بدانید و بتوانید مطالب خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

برای یادگیری بیشتر درباره اصول ویراستاری متن فارسی — ۲۰ نکته و اصل که باید بدانید از وبلاگ فرادرس می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

همچنین وبلاگ ترجمیک یک پست سرشار از محتوا درباره ویراستاری انواع نوشته‌‏ به‌همراه شرح تفاوت‌ها دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

شیوه های منطقی

در رعایت این قسمت شما بایستی بسیار توجه کنید که منطق های مقاله تان قابل دنبال کردن و قابل قبول است. شما باید استدلال های خود را به صورت قوی، روشن و قابل اثبات ارائه کنید. استفاده از فرضیات غیر استاندارد و نامعقول، نتایج نامعتبر یا استنباط های نادرست خود داری کنید.

ارجاعات مقاله

باید اطمینان حاصل کنید که ارجاعات مقاله تان به صورت صحیح، دقیق و کامل ذکر شده اند. شما باید منابع مورد استفاده خود را به صورت عغلمی و با رعایت حق تکثیر نشان دهید.

از به کار گیری منابع غیر معتبر، منسوخ یا نامربوط خودداری کنید. اگر در این مورد می خواهید مطالب بیشتری بیاموزید ما یک دوره ویدیویی در این راستا برای شما تدارک دیده ایم و همچنین ترفند های بسیاری نیز وجود دار که به شما کمک می کنید تا از یک ویراستار معمولی به یک ویراستار حرفه ای بدل گردید.

جمع بندی کلی

به خاطر داشته باشید که در ویراستاری محتوایی شما می توانید به روش های دلخواه پیش بروید و هیچ ضرری هم نخواهید کرد ولو اینکه تجربه های بیشتری نیز گاها تجربه خواهید نمود، در این مقاله تلاش ما آن است تا تجربیات قریب به پانزده ساله خود را با شما به اشتراک بگذاریم.

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گیرد و بتوانید از آن برای ویراستاری مقالات علمی و پایان نامه خود استفاده کنید، ممنون از حسن توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *