ویراستاری ساختاری

در مطلب ویراستاری چیست با یک مقاله آموزش ویراستاری نوشته به صورت کلی با مفهوم ویراستاری، انواع آن و مراحل انجام آن آشنا شدیم. بنابراین در این پست می خواهیم درباره ویرایش ساختاری توضیحات جامع تر و در حد نیاز یک ویراستار به شما ارائه نماییم که بسیار ضروری می باشد.

آنچه در این مطلب می آموزید | برای پیمایش بر روی سر تیتر مربوطه لمس/کلیک کنید!

آشنایی

این نوع ویراستاری یک فرایند است که در آن ویراستار به سازماندهی، ارتباط و اصلاح محتوای یک متن می پردازد. چگونه ؟ او این کار را با نحوه نوشتن جملات، پاراگراف ها و بخش های مختلف متن توجه می کند. در نتیجه سعی می کند آن ها را به شکلی منطقی، روان و یکپارچه ارائه دهد.

اگر می خواهید به توضیحات بسیار عمیق درباره این مطلب بپردازید. می توانید مطلب انواع ویراستاری مقاله: فنی، زبانی و ساختاری، محتوایی و علمی از وبسایت رایت می را تا انتها بخوانید.

مراحل آن چگونه است

همانطور که از اسم آن پیداست این ویرایش به ساختار شناسی زبانی محتوای می پردازد. برای آن شما می توانید از دو مورد گفته شده در زیر نیز بسیار کمک بگیرید.

 • بررسی سبک یک نوشته :
  این مورد می تواند شامل ادبیات لحنی و نوع نوشته مورد نظر باشد که یک بازتاب ضمنی از نوع و موضوع نوشته ارائه می کند.
 • بررسی شاکله نوشته :
  برای این کار باید شاکله نوشته را با متن مورد نظر خود هم راستا و هم مضمون کنید برای مثال عناوین با متون آن را بررسی کنید تا متن صحیحی به دست آید.

ویراستاری ساختاری یک مقاله

اگر می خواهید یک ویراستاری منظم و حرفه ای انجام دهید. حتی پیش از شروع آموزش ویراستاری نوشته، باید به خاطر داشته باشید که اصول اولیه را رعایت کنید. برای این کار شما می بایست موارد زیر را با حوصله بیشتری انجام دهید:

 • تعامل با نویسنده:
  به خاطر داشته باشید شما باید به اندازه نویسنده مطلب برای مطلب حساسیت داشته باشید، بنابراین نباید از پیگیری های (شبانه روزی و وقت و بی وقت) وی ناراحت شده یا مرتب به وی پاسخ سر بالا دهید، خب تا اینجا را که همه می دانند و وظیفه اجتماعی هم تلقی می شود اما چه چیزی باید از وی پرسید؛ سوالاتی از قبیل هدف وی، مخاطبان وی، پیام او! به خاطر داشته باشید رعایت نکات است که تفاوت میان یک ویراستار حرفه ای را با یک ویراستار ناشی مشخص می کند.
 • خواننده چه می خواند:
  به خاطر داشته باشید که یک ویرگول باعث جابه جایی یک معنی بسیار مهم در یک جمله می شود، پی انتطاراتی که خواننده از شما دارد را بسیار مد نظر قرار دهید. و سعی کنید خود مطلب را بخوانید.
 • جملات اضافه را حذف کنید:
  مهم ترین عامل در ویرایش ساختاری این است که جملات بی معنا را حذف کنید. این کار را به دو صورت می توانید انجام دهید، ابتدا بر روی یک کاغذ و سپس می توانید آن را با استفاده از ماوس و دکمه های کیبور خود انجام دهید. به خاطر داشته باشید این کار به راحتی درک جملات نوشته شما بسیار کمک می کند. اما در این مورد هرگز گزینه اول یعنی مشورت با نویسنده را فراموش نکنید.
مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  دانلود نرم افزار اندنوت + ویدیوی نصب

نتیجه‌ گیری

در این مقاله آموختیم ویراستاری ساختاری چیست ؟

ویراستاری ساختاری مقاله یک فرآیند مهم و ضروری است که به بهبود کیفیت و جذابیت محتوای نوشتاری کمک می‌کند. برای انجام آن، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • بررسی هدف، مخاطب و پیام نوشته
 • بررسی سبک، زبان و لحن نوشته
 • بررسی ساختار و جریان نوشته

همچنین، باید با نویسنده صحبت کنید، خود را جای خواننده بگذارید، جملات اضافه را حذف کنید. در انتها باید عنوان کنم اگر در این موارد سر رشته کافی ندارید. می توانید در وبسایت الیاس حسینی ثبت نام نموده و یا از طریق صفحه دوره های آموزش ویراستاری از دوره جامع نخبگان ثروت ساز که حاصل تجربه دو دهه الیاس حسینی در امور ویراستاری نوشته است برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *