اصول تایپ در نرم افزار ورد و نحوه تایپ کردن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری در نرم افزار ورد

فهرست مطلب

 • تاریخچه نرم افزار ورد
 • از نرم افزار ورد برای نوشتن چه مطالبی (کتاب، پایان‌نامه، مقاله، داستان، نامه و …) استفاده می‌شود.
 • اصول تایپ در نرم افزار ورد و نحوه تایپ کردن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری در نرم افزار ورد
 • ثبت عنوان پروپوزال در سامانه ایرانداک و دریافت تأییدیه برای دانشجو
 • نحوه تایپ پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری
 • نحوه تنظیم صفحات حاشیه ها و …
 • نحوه تنظیم نوع فونت و پراگراف ها و تنظیم در فایل پایان‌نامه
 • استایل بندی‌ها در نرم افزار ورد و اسفاده در فایل‌ها
 • نحوه فهرست‌بندی جداول و اشکال و نقشه‌ها و نمودار‌ها
 • بهترین روش‌های غلط‌گیری در نرم افزار ورد
 • استانداردهای منبع نویسی چیست و منبع نویسی APA و Vancover و Number چیست؟

اول از هر چیزی باید بدانیم که بهترین برنامه برای تایپ کردن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری نرم افزار محصول شرکت مایکروسافت به نام ورد اخیرا یکی از نسخه های آنلاین این بسته نرم افزاری به صورت آنلاین برنامه نویسی و ارائه گردیده است. یکی از محصولاتی که با کمی دانش و آگاهی از علم کامپیوتر و آموزش های تخصصی نرم افزار ورد و ویراستاری میتوانید بهترین فرم ها، کتاب ها، و پروپوزال ها و پایان نامه های دانشگاهی را ایجاد نمایید.

معجزه کامپیوتر برای تایپ کردن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری

با استفاده از نرم افزار ورد و بهره گیری از ابزار های کیبورد و ماوس کامپیوتر قادر خواهید بود تا هر چیزی که تا اکنون در هر کتابی در هر نقطه ای از جهان دیدید را ترسیم کنیم و با استفاده از ابزار های خاص و نرم افزار های جانبی این کمپانی قادر به ایجاد بانک های اطلاعاتی و مرور و بررسی و تحلیل داده ها بپردازیم.

تایپ کردن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری

«مطمعن شوید که علاوه بر خواندن مطلب روبرو مقالات دیگری که در سایت نوشته شده که صورت لینک در این مقاله و مقالات جاری مشخص گردیده را هم بخوانید تا از بالاترین درک از همه ی محتوا برخوردار شوید». (از شما ممنونم: الیاس رمرودی حسینی)

در ابتدا باید با تایپ و نحوه نوشتن در نرم افزار ورد آشنا شوید.

پس با من باشید تا آغاز کنیم.

اگر بر روی کیبورد های استاندارد جهانی که معمولا شبیه هم هستند دقت کنید اولین کلمات از بالا سمت چپ QWERTY میباشد. اصولا این مدل کیبورد ها را کورتی می‌نامند. و کلمات در تمامی این چنین کیبورد ها مانند هم چیدمان شده اند. به تصویر زیر دقت نمایید.
(نکته مهم: اگر کیبورد گوشی موبایل شما اینچنین نیست با استفاده از جیبورد شرکت گوگل ابزار کیبورد خود را به این مدل تغییر دهید تا استاندارد نویسی به صورت ضمنی در ذهن شما نهادینه گردد)

استاندارد ترین حالت قرار گرفتن انگشتان دست بر روی کیبورد برای تایپ کردن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری در نرم افزار ورد

روش اصولی استفاده از کیبورد

برای روش اصولی استفاده از کیبورد اگر دقت کنید بر روی سه دکمه (۵) و (ت) و (ب) برجستگی هایی وجود دارد.

این برجستگی ها از آنجایی تعبیه شده که حتی اگر به کیبورد نگاه نکنیم جای قرار گرفتن انگشتان اشاره در دکمه ها را پیدا کنیم که به اختصار در فارسی (کمنت بیس) گفته میشود و در نهایت با توجه به ذهنیتی که از کیبورد داریم اقدام به تایپ کردن نماییم. این کار با تجربه و انجام تکرار در ذهن نهادینه میگردد. پس به فکر حفظ کردن آن نباشید، کافیست تایپ های مکرر انجام دهیم تا جای دکمه ها در ذهن مان حک گردد.

در ادامه به برخی از رشته ها و طریقه های استفاده از کیبورد اشاره خواهیم کرد.

اگر دانشجوی رشته های حقوق هستید به هیچ وجه هیچ مشکلی در انجام تایپ کردن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری در نرم افزار ورد ندارید زیرا این رشته تماماً با استفاده از کیبورد در حالت فارسی تایپ میشود و دشوار ترین کار برای نوشتن پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری در نرم افزار ورد در این رشته قرار دادن پاورقی است که این کار هم به سهولت انجام میشود. اگر مقاله ای که چندی پیش در مورد نحوه نوشتن فوت نوت ها در نرم افزار ورد را مطالعه کنید این موضوع را هم آموزش می‌بینید.

در رشته های علوم تجربی مانند علوم زیست شناسی و … کمی کار سخت تر میشود زیرا علاوه بر فارسی نیاز به وارد کردن متون انگلیسی، اعداد فارسی، اعداد انگلیسی همزمان با حروف انگلیسی و … داریم. البته که در همه رشته ها رعایت اصول استاندارد نویسی خیلی ضروری میباشد که در مقالات بعدی به آن اشاره میکنیم.

البته در اینجا به دلیل محدودیت در تایپ خیلی از رشته هایی که موجود هست رو نمیتونیم اشاره کنیم. ان‌شاء‌الله در ادامه به بیشتر مطالب میپردازیم. اما به خاطر داشته باشید استفاده از نرم افزار ورد و روش اصولی استفاده از کیبورد یکی از واجبات شما می باشد بنابراین می توانید این موضوع را به صورت اصولی همین حالا شروع نمایید.

رشته های دیگری که کمی کار به شدت سخت میشود رشته های فیزیک، ریاضی، شیمی، زمین شناسی، نجوم و … میباشد که در این رشته علاوه بر نوشته های فارسی و انگلیسی فرمول ها نمودار ها و شکل ها هم باید ترسیم شود و خیلی از شکل ها هم با نرم افزار ورد قابل ترسیم و نمودار ها با استفاده از ابزار های دیگر این نرم افزار قابل ترسیم میباشد.

ما در این مطالب قصد داریم با توجه به تجربه و علمی که در کاربرد و استفاده از نرم افزار ورد داریم را به هنر آموزان و آینده پژوهان عزیز آموزش دهیم.

اگر مطلب خاصی مورد نظر شماست که نیاز به آموزش هست را هم در کامنت ها با من در جریان بگذارید تا زودتر به گزینه های مورد نظر شما بپردازیم.

برا دیدن آموزش های تصویری و با کیفیت به صفحه محصولات مراجعه نمایید و اقدام به تهیه بسته مورد نظر خود نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *