چگونه سرتیتر های خوب بنویسیم! (زمان مطالعه ۳ دقیقه)

سرتیتر در ورد

به خاطر داشته باشید که هر مقاله ای که منتشر می شود سرتیتر هایی دارد که بایستی به صورت مناسب و هوشمندانه به آن پرداخته شود تا باعث جذب مخاطبان برای خواندن مقاله گردد. در این مقاله خلاصه ی ترجمه ای از وبسایت داینامیک وب ترینینگ برای شما آورده شده تا در کنار یکدیگر به این اهم بپردازیم.

چرا یک عنوان یا سرتیتر مناسب یک وبلاگ ضروری است؟

آنچه مخاطب را جذب می کند سرتیتر است. پس باید به آنچه می خواهد نزدیک باشد و باعث کنجکاوی مخاطب می گردد.

به خاطر داشته باشید که عنوان خوب دروازه آغاز صرف وقت برای خواندن مطلب شماست، بنابراین شما بایستی از بین هزاران تیتری که چشم یک خواننده را جذب می کند بهترین باشید.

یک سرتیتر خوب و جذاب سر و صدا را قطع می کند و توجه خواننده را جلب می کند و او را وادار می کند روی مطالعه آن متن وقت و تمرکز به خرج دهد.

نوشتن سرفصل های عالی یکی از مهمترین چیز ها در مورد افزایش مخاطبان کلی و اهم مقاله مورد نظر است.

سرراست و ساده

یکی از شاخه های مهم برای ساخت سرتیتر خوب، سادگی و سر راست بودن است.

پس این بار هم بدان تاکید می ورزم بسیار در ساده نویسی دقت نموده و با این کار باعث قدر دانی خوانندگان از تیتر خوب و متن خوب خود شوید.

از کلماتی استفاده کنید که مستقیما به اصل مطلب می رسند، به راختی قابل درک هستند و آنچه را که محتوای مقاله به خوانندگان وعده می هد را بازتاب می کنند.

آن را منحصر به فرد کنید

عناوین را در برگه دست نویس خود مطالعه کنید! برای داشتن یک سرتیتر مناسب سپس مقاله خود را با در نظر گرفتن مابقی مقالاتی که فکر می کنید می توانید زاویه ی شخصی خود را با استفاده از تکنیک های ذکر شده در پست های دیگر ارائه نمایید. همیشه برای منحصر به فرد کردن مقاله به شیوه خود تلاش نمایید. به خاطر داشته باشید همه کاربران می دانند که استعمال دخانیات چه مقدار زیان آور است اما اگر یک فرد با فاکتور های مطابق دلخواه آن مطلب پیش پا افتاده را بگوید حاضرند باز هم بدان گوش فرا دهند.

سوالات شگفت انگیز

پرسیدن سوالات یکی از تیکنیک های نوشتن درباره بسیاری از موضوعات است. حتی بسیاری از آموزش دهندگان موفق از این تکنیک برای پیش برد جلسات آموزشی و حتی سخنرانی هایشان از این روش استفاده می کنند.

برای داشتن سرتیتر خوب، در مقاله به خاطر داشته باشید که یکی از بهترین آن ها استفاده از پرسش هاست. آن هم بدین صورت که شما بایستی احساس کنجکاوی در مخاطبین خود ایجاد نمایید. حال اساتید یک دانشگاه یا قشر عظیم تری از مخاطبان مورد انتظار شما باشند.

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

بخاطر بسپارید که ایجاد سوالات کنجکاو کننده سبب بیداری استیاقی وصف ناپذیر در مخاطبان برای کشف پاسخ ها در متن های شما می کند.

انجام بازی اعداد

اعداد در هنگام استفاده در عناوین نقش بسیار پر اهمیتی دارند. در مقاله چگونه به صورت صحیح مقاله نویسی انجام دهیم؟ توضیح داده شد که مرگ به ضرب گلوله، می تواند یک عنوان بسیار مهیج باشد! و در آن بدین موضوع پرداختیم که بسیاری از افراد صرفا با حفظ کردن عناوین اقدام به بخاطر سپاری محتویات می نمایند.

برای استفاد ه از بازی اعداد همیشه دقیق ترین عدد را بنوسید مثلا ۷ موتور جستجوی بسیار معروف در دنیا.
سعی کنید عددی را منتشر کنید که از آن اطمینان حاصل می نمایید. این باعث تمرکز مخاطبان به سوی مطالعه مطالب شما می شود. خوانندگان انتظار دارند که اطلاعات به صورت فهرست باشد و از این رو مصرف آن سریع و آسان باشد.

عناوین پر شور و پر رنگ

عناوین پر رنگ اولین موردی هستند که توجه را به خود جلب می کنند زیرا ارزش شوک را در عناوین گنجانده اند. سرفصل های هیجان انگیز خواننده را بلافاصله به موضوع می کشانند.

مادیت را خلاصه کنید

به یاد داشته باشید گاهی اوقات مجبورید به صورت خلاصه یا مخفف آن را بسازید. به همین جهت از این نکته استفاده کنید. یعنی به خلاصه کردن بپردازید باید چندین مرتبه و با وسواس کامل متن خود را با دقت کامل بخوانید؛ ساده کردن و خلاصه کردن همه اش به عهده شماست. به دنبال آسانی نباشید عزیزان.

عناوین دستورالعمل

راه دیگر نوشتن سرتیتر خوب و مناسب نوشتن دستورالعمل صحیح است یعنی بدین صورت که برای انجام یک فعالیت به خصوص چه کار هایی باید کرد؟ یعنی به خواننده دستور می دهند تا مشکل خاصی را حل کنند.

این موارد می توانند بسیار موثر باشند زیرا عناوین موازی با خلاهای فکری خوانندگان هستند.

ارائه پیشنهادات

این روش بسیار موثر و کارآمد می باشد که برای بسیاری از مقالات علمی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد مثلا می توان نوشت تنها راه جلو گیری از نفوذ بیگانگان در کشور : و متن مورد استفاده که به توضیح درباره این موضوع می پردازد.

فوریت ایجاد کنید

استفاده از تکنیک ترس از دست دادن (FOMO) در عنوان فرصتی برای درخشش مقاله شما بر رقبایتان می دهد.البته بیشتر مطبوعات خبری و روزنامه ها از این روش استفاده می کنند و در بسیاری موارد در آگهی های فروش محصولات بخصوص.

اما به طور کلی می توان گفت روانشناسی القای ترس در بین خوانندگان به نوعی از دست دادن مهلت های اعلام شده، یا سایر کلمات مناسب که می تواند در ایجاد تیترهایی با احساس فوریت بسیار موثر باشد.

اما به یاد داشته باشید که این تیتر خوب گاهی می تواند منجر به نابودی تان نگردد. به عنوان مثال همانطور که در نمونه قبلی عنوان گردید. روزنامه های بدون خریدار امروزی یا وبسایت های خبری که شما با خواندن تیتر اعلام جنگ الهام علی اف جذب آن می شوید! اما به جای صحبتی از علی اف به تلاوت صوت دلنشین قرآن کریم گوش می نماید.
صرف نظر از ثواب معنوی آن، قطعا کاربران یا خوانندگان از خواندن چنین مطالب دروغی دلسرد می گردند! و از خواندن ادامه مطلب خود داری می کنند. چرا؟! زیرا اعتماد آنها با اخبار کلاهبردارانه از بین می رود.

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

معما ایجاد کردن

به خاطر داشته باشید که نباید سریعا مطلب را افشا نمایید باید در تیتر خود به خوبی به این موضوع واقف باشید که این کار باعث از بین رفتن علاقه کاربران به ادامه خواندن مطالب شما می گردد. برای این روش نیز می توانید از عبارت های خاص یا عناصر اسرار آمیز پیرامون عنوان، خوانندگان را ترغیب کنید.

جمع بندی

حال که فهمیدید ساخت سرتیتر مناسب چقدر حیاتی است و این به شما کمک می کند تا خوانندگان بیشتری را به خواندن محتوای مقالات خود جذب نمایید. نکته دیگری که باید به آن توجه نمایید این است که هرگز نباید از سرتیتر های طولانی استفاده نمایید. و تعداد توصیه شده برای یک سرتیتر خوب کمتر از ۶۰ کاراکتر می باشد.

از تکنیک های بالا کمال استفاده را نمایید! اگر بازهم به موردی بر خوردید که احساس نمودید که می تواند گفتنش برای دیگران نیز بسیار حائز اهمیت باشد. می توانید آن را در قالب ارسال نظر در زیر این برگه اضافه نمایید.

برای یادگیری درباره نحوه مقاله نویسی و ویراستاری و سرفص نویسی به صورت تخصصی به صفحه فروشگاه رفته و از دوره های آموزشی دیدن و در همین حالا اقدام به خرید نمایید/باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *