خوانایی نوشته : وادار کردن مخاطب به خواندن کلمات شما (زمان مطالعه ۲ دقیقه)

دیگران مطالب و نوشته های شما را نمی خوانند! مگر اینکه مطالب از منظر استاندارد سازی خوانایی مطلوب گردیده باشند، اگر گمان می کنید مهم محتواست. ممکن است درست باشد اما ما به شما می گوییم مهم رعایت قوانین نوشته هاست.

یکی از مهمترین و اصلی ترین موضوعاتی که خوانندگان مقالات با آنها روبرو خواهند شد، تجربه ی بصری است! که شما درباره آن موضوعات به آنها می دهید. باید پیش از مواجهه قشر مطالعه کننده مطلب خود را از دید آنها در این موارد بسیار مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید:

  • هزینه : چقدر دردسر و آزار باید برای خواندن این مقاله تحمل کنم؟
  • مزایا : چه سودی برای من دارد، اگر این اطلاعات را بخوانم چه چیزی به دست خواهم آورد؟

طبق دسته بندی وبسایت ان ان گروپ موانع استفاده به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. خوانایی
  2. لفظ خوانش کلمات
  3. درک مطلب

که در این مطلب هر کدام جداگانه مورد بحث قرار خواهند گرفت.

استاندارد سازی خوانایی

خوانایی

تعریف : خوانایی پایین ترین سطح مورد توجه در قابلیت استفاده از محتویات است.
آیا این که افراد قادر به دیدن، تشخیص و تشخیص کاراکتر ها و کلمات در متن شما هستند یا خیر. بنابراین خوانایی عمدتا توسط طراحی بصری، به ویژه تایپوگرافی تعیین می گردد.
نکات مهم در مورد موارد خوانایی :
از یک اندازه فونت پیش فرض نسبتا بزرگ استفاده کنید تا در خواندن برای مطالعه کنندگان آزاری تحمیل نگردد.
متن کوچک استاندارد سازی خوانایی را از بین می برد! به یاد داشته باشید که آنچه به عنوان ریز به حساب می آید در بین افراد متفاوت است. این مطلب بر اساس دقت بینایی و نمره عدسی چشم هر فرد متفاوت است.
اگر برای افراد میان سال رو به پایین مطلب می نویسید به خاطر داشته باشید که آنها از دقت بینایی کمتری نسبت به افراد جوان جامعه برخوردارند.

لفظ خوانش کلمات

تعریف: خوانایی پیچیدگی کلمات و ساختار جمله را در یک محتوا اندازه گیری می کند.
فرض پشت این متریک این است که تجزیه و خوانش جملات پیچیده سخت تر از جملات ساده تر است.
معمولاً به عنوان سطح خواندن (که به عنوان سال های تحصیل رسمی بیان می شود) گزارش می شود که برای خواندن آسان متن مورد نیاز است.

تست خوانایی

از دستورالعمل‌های بالا و همچنین سایر بهترین روش‌ها برای تایپوگرافی تمیز پیروی کنید. بعید است که به آزمایش‌های خاصی برای خوانایی نیاز داشته باشید.
در آزمایش‌های معمولی خواننده، می‌توانید مراقب مواردی باشید که مطالعه کنندگان خم می‌شوند! یا با چیزی مانند «این گوشه چه چیزی نوشته شده من نمی توانم بخوانم» مواجه می شوند. این ها ابهاماتی هستند که باعث می گردند تا کیفیت نوشته شما به شدت افت نماید.حتی به جرات می توان گفت مقاله مچاله شده و به سمت دیگری به پرواز در آید.

راه اصلی برای آزمایش خوانایی نوشته، اندازه گیری سرعت خواندن در کلمات در دقیقه برای نمونه ای از خوانندگان است. زیرا آنها متن های ساده را می خوانند.افراد با سرعت های بسیار متفاوت مطالعه می کنند. این کار بهتر است به عنوان یک آزمون درون موضوعی انجام شود. جایی که همان شرکت کنندگان در آزمون چندین سیستم را آزمایش می کنند.
اگر کاربران به طور متوسط، مثلاً، در هنگام خواندن طرح شما ۲۰ درصد کندتر از زمانی که از طرح مرجع را مطالعه می کنند، عمل نمودند؛ خواهید دانست که مقاله شما خوانایی نوشته ضعیفی دارد.

درک مطلب

تعریف: درک مطلب اندازه گیری می کند، که آیا کاربر می تواند معنای مورد نظر یک متن را درک کند؟ و یا می تواند نتیجه گیری صحیح را از متن بگیرد؟! در مورد محتوای آموزشی یا عمل محور نیز می خواهیم خوانندگان بتوانند پس از مطالعه نوشته، اقدامات مورد نظر خود را انجام دهند.
این مورد شامل :
استفاده از زبان خواننده محور؛ اصطلاحات آشنا برای مخاطب شما درک را تسهیل می کند.
یک نکته مهم دیگر در استاندارد سازی خوانایی این است که اگر مخاطبان تخصصی را هدف قرار می‌دهید، از اصطلاحات تخصصی آن حوزه استفاده کنید. حتی اگر برخی از این کلمات برای مخاطبان گسترده مصرف‌کننده دشوار باشد .
از سبک نوشتن هرم معکوس استفاده کنید: با نتیجه گیری یا مروری بر نکته اصلی شروع کنید. مردم زمانی که اصول اولیه را بدانند بهتر با نکات فرعی ارتباط برقرار می کنند.
با ایجاد مدل های ذهنی موجود و کاهش نیاز کاربران با به خاطر سپردن مطالب از یک قسمت متن به قسمت دیگر، بار شناختی را به حداقل برسانید.

تست درک مطلب

راه اصلی برای آزمایش درک محتوای مقاله، تست استاندارد کاربر است.این کار گاهی اوقات با تغییرات کوچک آزمایش محتوا انجام می شود. پس از اینکه شرکت‌کنندگان در مطالعه وظایف آزمون خود را انجام دادند. می‌توانیم با ارائه اشکال مختلف امتحان به آنها، درک مطلب را بیشتر اندازه‌گیری کنیم. اینها می‌توانند از یک تست حافظه ساده تا سوالات پیچیده‌ تر که واقعاً درک افراد از مطالب را بررسی می‌کنند، متغیر باشد.
همچنین می‌توانید کلوز تست را روی تک تک محتوایی که اهمیت ویژه‌ای دارند یا در تست کاربر مشکل ایجاد کرده‌اند، اجرا کنید.

فراتر از خوانایی : کارایی محتویات

شما فکر می کنید که ۳ معیار مورد بحث در این مقاله برای اطمینان از محتوای یک مقاله ی عالی کافی است؟ اینطور نیست. آنها ضروری هستند، اما کافی نیستند..!
البته کاربران در برخی موارد با هر زحمتی شده و با هر کیفیتی که ارائه نموده اید، محتوای شما را می خوانند. اما این دال بر این موضوع نمی باشد که واقعا مطلب با کیفیتی را ارائه کرده باشید. در هرصورت برای خواندن مطالب از سوی کاربران پافشاری نکنید. اگر می خواهید بیشتر در این باره بدانید توصیه می کنم پست با افزایش اعتبار نوشته به اعتبار خود بیافزایید! را مطالعه نموده تا به آگاهی خود درباره کارایی و کیفیت خوانایی نوشته بیافزایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *