ویراستار زبانی و کسب درآمد با آن: چالش و فرصت های شغلی

در پست ویراستاری چیست به شما اطلاعاتی کلی درباره ویراستاری دادیم . در این مقاله قصد داریم تا درباره ویراستار زبانی به شما بگوییم و توضیح دهیم. یکی از شرایط مهم استخدام دولتی چیست ؟ شغل های ساده و پردرآمد که به عنوان کسب درآمد دورکاری کدامند! چطور می توانیم شغل دوم مناسب داشته باشیم؟ برای جواب به تمامی سوالات بالا بگذارید سوالی دیگری از شما بپرسیم.

سوال اصلی اینجاست که چگونه می توانید با ویراستاری زبانی کسب در آمد در خوری داشته باشید؟ ولی پیش از آن بهتر است بدانید ویراستار زبانی چیست و ویراستار زبان به چه کسی گفته می شود؟

ویراستار زبانی به چه کسی اطلاق می گردد ؟

ویراستار زبانی کسی است که متون نوشتاری را از نظر زبانی، گرامری، ساختاری و سبکی بررسی و بهبود می بخشد. حال این شخص می تواند در زمینه های مختلف فعالیت کند، مثل ویراستاری متون علمی، ادبی، تجاری، رسانه ای و غیره.

به صورت علمی مفهوم آن چیست ؟

در این جا کار ویراستار زبانی کمی تخصصی تر می شود می توان گفت این کار یک فرایند حرفه ای است که به بهبود کیفیت متن های نوشتاری کمک می کند. در واقع در این بخش از ویراستاری متون را از نظر املا، دستور زبان، ساختار جملات، واژگان، سبک و تناسب با هدف و مخاطبان بررسی و اصلاح می گردد. 

چگونه می توانیم این کار را شروع کنیم ؟

باید با شما رو راست باشم نمی خواهم بگویم این کاریست بسیار ساده و راحت و همین حالا همه را ترغیب به انجام آن نمایم.

در طول سالهای متمادی کارم در زمینه ویراستاری بارها شاهد بوده ام که بسیاری از محصلین دانشگاهی بسیار پروژه های ویراستاری خود را به من سپرده تا من ویرایش نهایی آنها را در نرم افزار اعمال نمایم. اما می توانم به جرات بگویم این کار به هیچ مدرک تحصیلی خاصی نیازی ندارد ولو اینکه بسیاری از اینفلوئنسر ها را در این زمینه و حتی ویراستار های زبانی که بدون هیچ مدرک تحصیلی و فقط با مطالعه کتاب های مختلف این اهم را گاها بهتر از افرادی با مندرجات دانشگاهی سطح بالا انجام داده اند.

الیاس حسینی – مدرس دوره نخبگان ثروت ساز (متخصص نرم افزار و برنامه نویس)

با این توضیحات نمی توان با صراحت اعلام کرد. حتما نیاز به داشتن مدرک تحصیلی با سطوح علمی بالاست. یا اینکه گفت مدارک تحصیلی اصلا اعتبار ندار. بلکه این گزینه اصلا صحت ندارد. بهتر است بدانید مدارک تحصیلی ایران در خاورمیانه علی رغم سیاست های تحریم دولت های اروپایی و امریکایی هنوز هم یکی از مدارک تحصیلی بسیار گرانبهاست. کشور عزیزمان ایران اساتید بسیار برجسته ای در دانشگاه ها دارد که از سطوح علمی بسیار بالایی برخوردارند.

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

اما باید بگوییم این کار الزامی به مدرک تحصیلی ندارد زیرا بسیاری از افراد هستند که عاشق مطالعه کردن هستند و این کار به این افراد نیز توصیه می شود.

نا امید نشو ادامه مطلب رو بخون

اگر گمان می برید که چون مطالعه ای ندارید.. از پس این موضوع بر نخواهید آمد و نا امید گردیده اید. بهتر است بدانید مطالعه کردن بخش مهم این موضوع است. اما می توانید هنوز هم با داشتن مهارت های دیگری که در ادامه به آن خواهیم پرداخت هم در این کار حرفه ای باشید و به کسب درآمد به صورت دورکاری و یا حتی واجد شرایط استخدام دولتی گردید.

چهار ویژگی مهم یک ویراستار زبانی

 •  باید با قواعد نگارش علمی، استایل های مختلف ارجاع دهی، فرمت های ژورنال ها و نحوه ارسال مقالات آشنا باشید.
 • داشتن توانایی تحلیل و انتقاد سازنده برای شناسایی نقاط قوت و ضعف متون و پیشنهاد راه حل های مناسب.
 • داشتن حساسیت به جزئیات و دقت بالا در بررسی و اصلاح خطاهای نگارشی.
 • داشتن روحیه یادگیری مداوم و به روز رسانی دانش خود در زمینه ویراستاری.

اگر هنوز هم در این موارد احساس ضعف دارید نگران نباشید کافیست با کلیک بر روی دکمه عضویت تنها با وارد کردن ایمیل در وبسایت الیاس حسینی ثبت نام نمایید تا از آموزش ها و نکات هفتگی بسیار مهمی که حاصل پانزده سال تجربه است به صورت رایگان ما برخودار شوید.

چگونه می توانیم از این روش پول به دست بیاوریم ؟

برای این که به عنوان ویراستار زبانی به صورت مناسب کسب در آمد داشته باشید از روش های زیر می توانید استفاده کنید:

 • فعالیت به صورت فریلنسر یا پروژه ای برای سایت ها، انجمن ها، نشرات، نویسندگان و سایر کارفرمایان که نیاز به خدمات ویراستار زبان دارند. شما می توانید با جستجو در اینترنت چنین فرصت های شغلی را پیدا کنید یا خودتان سایت یا وبلاگ خود را راه اندازی کنید و خدمات خود را تبلیغ کنید.
 • همکاری با نشریات یا سایت های معتبر و مشهور در زمینه ویراستاری زبان شما می توانید با ارسال رزومه و نمونه کارهای خود به آن ها، درخواست همکاری کنید و در صورت پذیرفته شدن، به عنوان یک ویراستار زبان حقوق و مزایای خوبی دریافت کنید.
 • تدریس و آموزش ویراستاری زبان به دانشجویان یا علاقه مندان به این حوزه. شما می توانید با استفاده از دانش و تجربه خود، دوره های آموزشی در زمینه ویراستاری زبان طرح کنید و به صورت حضوری یا آنلاین آن ها را برگزار کنید.

کسب درآمد از طریق شغل های دوم ساده و پردرآمد و مناسب

پیش از آن که ابتدا ویراستار زبانی و صفحه آرایی و کار با نرم افزار را به عنوان یک شغل دوم مناسب برای کارمندان عزیز معرفی نماییم. بگذاریم محیط یک دپارتمان دولتی را کمی نقد نماییم. تا به حال از خود پرسیده اید که یک کاربر در یک سیستم دولتی باید چه مهارت هایی را بداند ؟

در حقیقت در یک محیط دولتی افرادی هستند که آموزش و مهارت شغلی بالایی دارند. این افراد به عنوان سوپروایزر و راهنمای منتورینگ کارمندان جدید به کار گرفته می شوند. در قبال این فعالیت هم بازدهی را افزایش می دهند. و هم باعث می شوند تا سایر کارمندان آن بخش از سطح دانش بالاتری برخودار باشند.

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

گذشته از ویراستار زبانی که شاکله اصلی زندگی است. به جرات می توان گفت آموزش هایی نظیر آموزش ورد و پاورپوینت و غیره که آکادمی آموزش ویراستاری الیاس حسینی با افتخار آن ها را برای شما گرد آوری کرده آنقدر فراگیر شده اند. که حتی این روزها برای استخدام حتی ثابت و نه فقط در بحث کسب درآمد دورکاری، از شرایط لازم برای استخدام به صورت دولتی و رسمی به شمار می روند.

عاملی مهم و کمتر مورد توجه

شاید شما هم با کارمندانی بد اخلاق در یک ارگان دولتی برخورد کرده باشید. آنها حتی گاهی در انجام یک فعالیت مثلا امور تعویض پلاک به شما اطلاعات نادرستی از این موضوع می دهند. و این موضوع سبب می شود، تا فرایند فعالیت شما به تعویق طولانی بیفتد. شما قادر به انجام کار مورد نظر خود در زمان مناسب خود نشوید. و بازدهی روانی آنها هم کاهش یابد. این موضوع باعث می گردد. تا تنش روانی در محیط افزایش یابد و فعالیت های محیطی با بازدهی پایینی صورت گیرد.

چاره چیست ؟

کارمندانی با بازدهی و پتانسیل بالا نیازمند آموزش و ذهنیت فراگیری بسیار بالایی هستند. شاید اگر کارمند یک مجموعه باشید، به خود بگویید که مگر چقدر پول می گیرم ؟ ولی واقعیت این است که تا زمانی که نخواهید وظیفه خود را به نحو شایسته انجام دهید، اوضاع همین است. بلکه بدتر هم می شود.

پیشنهاد منحصر به فرد ما برای شما

ما دوره ای را با نام دوره نخبگان ثروت ساز برای شما عزیزان تدارک دیده ایم. این دوره شامل چند نرم افزار کاربردی از قبیل : نرم افزار ورد ، نرم افزار پاورپوینت نرم افزار اندنوت و نرم افزار و همچنین آموزش ویرایش پایان نامه است. این دوره برای چه کسانی مناسب است ؟

 1. کارمندان اداره ها و نهاد های دولتی
 2. اساتید دانشگاه ها ، دبیرستان و هنرستان ها
 3. دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 4. دانش آموزان و دانشجویانی که به دنبال شغل های دوم ساده و پردرآمد و مناسب هستند
 5. خانم های خانه داری که به دنبال کسب درآمد دورکاری به عنوان ویراستار زبانی هستند

امیدوارم این آموزش برای شما مفید واقع گردیده باشد، همچنین اگر به دنبال کسب درآمد آسان و بسیار مناسب از راه ویراستاری به وسیله نرم افزار هستید می توانید با کلیک و یا لمس از صفحه دوره های آموزشی ما دیدن نمایید.

برای دیدن فرصت ها شغلی مناسب برای ویراستار زبانی توصیه می شود از وب سایت های زیر دیدن نمایید.

بهترین و مناسب ترین وب سایت حال حاضر برای آگاهی از شرایط استخدام دولتی :

 1. وب سایت ای استخدام
 2. وب سایت لینکدین

بهترین و مناسب ترین وب سایت برای کسب درآمد پاره وقت و دورکاری :

بهترین و مناسب ترین وب سایت برای کسب درآمد پاره وقت و دورکاری :

 1. وب سایت جابینجا
 2. وب سایت استخدام

با تشکر امین حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *