پول درآوردن با ویراستار زبانی : چالش ها و فرصت های شغلی

در پست ویراستاری چیست به شما اطلاعاتی کلی درباره ویراستاری دادیم . در این مقاله قصد داریم تا درباره ویراستار زبانی به شما بگوییم و توضیح دهیم که چگونه می توانید با ویراستاری زبانی کسب در آمد در خوری داشته باشید ولی پیش از آن بگذارید تا به شما بگوییم ویراستار زبان به چه کسی گفته می شود؟

ویراستار زبانی به چه کسی اطلاق می گردد ؟

ویراستار زبانی کسی است که متون نوشتاری را از نظر زبانی، گرامری، ساختاری و سبکی بررسی و بهبود می بخشد. حال این شخص می تواند در زمینه های مختلف فعالیت کند، مثل ویراستاری متون علمی، ادبی، تجاری، رسانه ای و غیره.

به صورت علمی مفهوم آن چیست ؟

در این جا کار ویراستار زبانی کمی تخصصی تر می شود می توان گفت این کار یک فرایند حرفه ای است که به بهبود کیفیت متن های نوشتاری کمک می کند. در واقع در این بخش از ویراستاری متون را از نظر املا، دستور زبان، ساختار جملات، واژگان، سبک و تناسب با هدف و مخاطبان بررسی و اصلاح می گردد. 

چگونه می توانیم این کار را شروع کنیم ؟

باید با شما رو راست باشم نمی خواهم بگویم این کاریست بسیار ساده و راحت و همین حالا همه را ترغیب به انجام آن نمایم.

در طول سالهای متمادی کارم در زمینه ویراستاری بارها شاهد بوده ام که بسیاری از محصلین دانشگاهی بسیار پروژه های ویراستاری خود را به من سپرده تا من ویرایش نهایی آنها را در نرم افزار اعمال نمایم، اما می توانم به جرات بگویم این کار به هیچ مدرک تحصیلی خاصی نیازی ندارد ولو اینکه بسیاری از اینفلوئنسر ها را در این زمینه مشاهده نموده ام که بدون هیچ مدرک تحصیلی و فقط با مطالعه کتاب های مختلف این اهم را گاها بهتر از افرادی با مندرجات دانشگاهی سطح بالا انجام داده اند.

الیاس حسینی – مدرس دوره نخبگان ثروت ساز (متخصص نرم افزار و برنامه نویس)

با این توضیحات نه می توان با صراحت اعلام کرد که حتما نیاز به داشتن مدرک تحصیلی با سطوح علمی بالاست و یا اینکه گفت مدارک تحصیلی اصلا اعتبار ندارد که این گزینه اصلا صحت ندارد ولو اینکه مدارک تحصیلی ایران در خاورمیانه علی رغم سیاست های تحریم دولت های اروپایی و امریکایی هنوز هم یکی از مدارک تحصیلی بسیار گرانبهاست و اساتید بسیار برجسته ای در دانشگاه های ایران وجود دارند.

اما باید بگوییم این کار الزامی به مدرک تحصیلی ندارد زیرا بسیاری از افراد هستند که عاشق مطالعه کردن هستند و این کار به این افراد نیز توصیه می شود.

نا امید نشو ادامه مطلب رو بخون

اگر گمان می برید که چون مطالعه ای ندارید از پس این موضوع بر نخواهید آمد و نا امید گردیده اید بهتر است بدانید مطالعه کردن بخش مهم این موضوع است اما می توانید هنوز هم با داشتن مهارت های دیگری که در ادامه به آن خواهیم پرداخت هم در این کار حرفه ای باشید پس این مطلب را تا انتها بخوانید.

چهار ویژگی مهم یک ویراستار زبانی

  •  باید با قواعد نگارش علمی، استایل های مختلف ارجاع دهی، فرمت های ژورنال ها و نحوه ارسال مقالات آشنا باشید.
  • داشتن توانایی تحلیل و انتقاد سازنده برای شناسایی نقاط قوت و ضعف متون و پیشنهاد راه حل های مناسب.
  • داشتن حساسیت به جزئیات و دقت بالا در بررسی و اصلاح خطاهای نگارشی.
  • داشتن روحیه یادگیری مداوم و به روز رسانی دانش خود در زمینه ویراستاری.

اگر هنوز هم در این موارد احساس ضعف دارید نگران نباشید کافیست با کلیک بر روی دکمه عضویت تنها با وارد کردن ایمیل در وبسایت الیاس حسینی ثبت نام نمایید تا از آموزش ها و نکات هفتگی بسیار مهمی که حاصل پانزده سال تجربه است به صورت رایگان ما برخودار شوید.

چگونه می توانیم از این روش پول به دست بیاوریم ؟

برای این که به عنوان ویراستار زبانی به صورت مناسب کسب در آمد داشته باشید از روش های زیر می توانید استفاده کنید:

  • فعالیت به صورت فریلنسر یا پروژه ای برای سایت ها، انجمن ها، نشرات، نویسندگان و سایر کارفرمایان که نیاز به خدمات ویراستار زبان دارند. شما می توانید با جستجو در اینترنت چنین فرصت های شغلی را پیدا کنید یا خودتان سایت یا وبلاگ خود را راه اندازی کنید و خدمات خود را تبلیغ کنید.
  • همکاری با نشریات یا سایت های معتبر و مشهور در زمینه ویراستاری زبان شما می توانید با ارسال رزومه و نمونه کارهای خود به آن ها، درخواست همکاری کنید و در صورت پذیرفته شدن، به عنوان یک ویراستار زبان حقوق و مزایای خوبی دریافت کنید.
  • تدریس و آموزش ویراستاری زبان به دانشجویان یا علاقه مندان به این حوزه. شما می توانید با استفاده از دانش و تجربه خود، دوره های آموزشی در زمینه ویراستاری زبان طرح کنید و به صورت حضوری یا آنلاین آن ها را برگزار کنید.

امیدوارم این آموزش برای شما مفید واقع گردیده باشد، همچنین اگر به دنبال کسب درآمد آسان و بسیار مناسب از راه ویراستاری به وسیله نرم افزار هستید می توانید با کلیک و یا لمس از صفحه دوره های آموزشی ما دیدن نمایید.

برای دیدن فرصت های شغلی ثابت توصیه می شود در این حرفه این پست از وبسایت رسمی استخدامی را بخوانید.

با تشکر امین حسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *