ویرایش متن پایان نامه چطور انجام می شود؟

ویراستاری و ویرایش متن پایان نامه از اصول خاصی پیروی می کند.متن ها باید به صورت ادبی صحیح ادا گردیده باشند. نشانه ها در آن ها به درستی رعایت شده باشد. و شما بدانیدبرای ویرایش با استفاده از مایکروسافت ورد دقیقا باید چه کاری کنید. در این مقاله قصد داریم در کنار یک دیگر به موضوعات اساسی در این کار بپردازیم پس تا انتها همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

در این مرحله، برای ویرایش متن و ویراستاری پایان‌ نامه باید آن را به صورت کلی مرور کنید. هدف از این کار این است:

 1. و تمام جنبه‌های آن را بررسی کنید.
 2. مطمئن شوید که ساختار کلی متن به خوبی درک شده است.
 3. همه بخش‌ها به درستی درج گردیده باشد.
 4. ایرادات اساسی را بیابید.

اشتباهات گرامری و املایی را تصحیح کنید. این شامل استفاده صحیح از نقطه‌گذاری، نگارش کلمات، استفاده از زمان‌های گرامری مناسب و غیره است. می توانید برای این کار از وب سایت بزرگ آبادیس استفاده کنید. این وب سایت یکی از وب سایت های بسیار پر کاربرد برای اکثر ویراستاران است.

یکی از مباحثی که در ویرایش متن پایان نامه اغلب به آن اشاره نمی شود بررسی جملات را انجام دهید و سعی کنید جملات پیچیده را ساده‌تر و قابل فهم‌تر کنید. از جملات کوتاه و واضح استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که ارتباطات میان جملات و پاراگراف‌ها صحیح است. حتی المقدور این اصل را برای واژه ها هم استفاده کنید. مگر در مواردی خاص مانند:

 1. مثلا یک واژه ایراد داشته باشد.
 2. یک واژه شامل سرقت ادبی گردیده باشد.
 3. یک واژه خیلی ضروری باشد و تغییر آن ساختار مقاله را بر هم زند.
 4. یک واژه ترجمه ای از یک متن به خصوص از یک واژه بیگانه باشد.

مطمئن شوید که ترازبندی، فاصله‌بندی و حاشیه‌ بندی متن به درستی انجام شده است. همچنین، بررسی کنید که آیا فضای خالی مناسبی بین بخش‌ها، پاراگراف‌ها و خطوط وجود دارد یا خیر. البته این کمی به صفحه آرایی هم مرتبط می شود. اما در برخی موارد شما به عنوان یک ویراستار می توانید این موارد را به کارفرما بگویید. گاهی اوقات این ترفند باعث دریافت یک سفارش صفحه آرایی می شود.

اگر در ویرایش متن پایان‌ نامه از منابع و مراجع استفاده شده است. مطمئن شوید که:

 1. ارجاعات و استنادها به درستی قرار داده شده‌اند.
 2. فهرست منابع را داشته باشد.
 3. و اطمینان حاصل کنید که تمام منابع به درستی مرتب شده‌ اند.
 4. منبع نویسی شما از اصول و انضباطی یک شکل پیروی می کند.

مراقبت کنید که فرمتبندی ویراستاری متن پایان‌نامه به درستی انجام شده باشد. این شامل تنظیم فونت، اندازه و نوع قلم متن، تنظیمات سرصفحه و پانویس‌ها، فهرست‌ها و غیره است. مطمئن شوید که تمام بخش‌ها و عناصر با یکدیگر سازگار هستند و به طور کلی به ظاهر زیبا و منظمی دست یافته است

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

در این مرحله از ویرایش متن پایان نامه، محتوای متن پایان‌نامه را مرور کنید و اطمینان حاصل کنید که منطق بحث درست است، مطالب به درستی توضیح داده شده‌اند و هیچ اشتباه مفهومی وجود ندارد. در صورت نیاز، می‌توانید مطالب را بهبود دهید و اطلاعات جدید را اضافه کنید.

اگر پایان‌نامه شما شامل بخشی مربوط به پرسش‌ها یا فرضیات است، مطمئن شوید که سوالات و فرضیات به درستی و قابل فهم مطرح شده‌اند. در صورت نیاز، سوالات را با دقت بازنویسی کنید و اطمینان حاصل کنید که هدف پژوهش و سوالات پاسخ‌دهنده آن را مشخص کرده‌اید.

در انتها، یک بررسی نهایی از متن پایان‌نامه را انجام دهید. این شامل مروری دقیق بر همه جنبه‌ها می‌شود تا از املای صحیح، عدم وجود اشتباهات گرامری، ساختار صحیح جملات و بخش‌ها، انسجام در منطق بحث و ارجاعات مربوطه اطمینان حاصل کنید.

مهمترین نکته در ویراستاری و ویرایش متن پایان نامه دقت است شما می توانید با رعایت نکات بالا تا حدودی مطالب خود را ویرایش نمایید اما این فقط بخشی از برنامه ای است که شما میتوانید در این مسیر انجام دهید، به خاطر داشته باشید که شما قبل از انجام این کار باید آموزش صحیحی ببینید. بنابراین به شما توصیه می کنم . به دنبال آموزش های بیشتر در این زمینه باشید.

الیاس حسینی در کنار شماست نگران نباشید. با خرید مجموعه آموزشی نخبگان ثروت ساز می توانید تمامی این آموزش ها در قالب یک دوره جامع به همراه آپدیت های رایگان دوره دریافت نمایید.

این دوره برای چه کسانی مناسب است ؟

این دوره برای دانشجویان و همچنین تمامی کسانی که به دنبال کسب در آمد فریلنسری از طریق وب هستند حتی نوجوانان مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *