۶ روش قدم به قدم نحوه ویراستاری کتاب در منزل

مقدمه

احتمالا شما به این موضوع اندیشیده اید که تفکرات منحصر به فردی دارید. شما می خواهید آن را در قالب کتابی به خط تحریر در آورید. یا برای پایان نامه خود نیازمند نوشتن یا نگارش کتاب هستید.
و یا حتی مثل اعضای تیم راهنمای ویراستاری وبسایت ما به دنبال فرصت های شغلی مناسب از راه ویراستاری کتاب هستید.در واقع می خواهید با ویراستاری کتاب در منزل کسب در آمد داشته باشید.
باید بدانید برای نوشتن یک کتاب خوب نیازمند مطالعه بسیار مطالعات بسیار یونیک و منحصر به فرد دارید. مثلا پیش از نگارش یک نمایش نامه عاشقانه برای اجرای یک گروه تئاتر مستلزم مطالعه سبک های نمایش نامه نویسی همچون ویلیام شکسپیر یا برتولت برشت هستید.

تصویرک ویراستاری و فرصت شغلی از راه ویراستاری

شاید شنیده باشید که مایکل فلپس ذاتا شناگری ماهر است. ونسان ونگوگ ذاتا نقاشی حرفه ای بوده است. ولی وقتی مصاحبه های مایکل فلپس را می بینید تازه متوجه می گردید که وی سالها بدون وقفه تمرین نموده است. تا به رویای قهرمانی المپیک دست پیدا کند. بعد از آن که کتاب شور زندگی را مطالعه می نمایید. متوجه خواهید شد که ونگوگ به مدت بیست سال از خانواده جدا شده و هر روز ساعتها نقاشی می کشیده.

پس همین حالا این صفحه را ببندید! به مدت بیست سال کتاب بخوانید! سپس اقدام به چاپ تراوشات ذهنی خود نمایید. البته من باب شوخی عنوان کردم. اما به خاطر داشته باشید نیازمند رسیدگی هستید تا بتوانید محصول خوبی را ارائه نمایید.

در این مقاله کوشش شده تا از محتویات ارزشمندی را از وبسایت مدرسه نشر خودی برای شما مطالبی بیان گردد. هدف این است تا شما راهنمایی شود تا کمی از منظر فنی موضوع ویراستاری کتاب را درک نمایید.

یادگیری نحوه ویرایش کتاب سخت است

ویراستاری کتاب حتی در منزل خودتان سخت تر است . گاهی منجر به گنگ شدن یا حتی بی معنی شدن مطلب برای شما می گردد. کتاب شما مثل فرزند شماست! که مدت ها برای آن زحمت کشیده و جوهره علم و میزان دانش خود آن را بسیار تغییر داده اید. این تنها یک فرصت شغلی از راه ویراستاری نیست.

این واقعیت که نوشتن و انتشار موفق یک کتاب برای شما بسیار مهم است، می تواند این کار را حتی دشوارتر کند.

اما به هر حال باید این را بدانید که فرزند شما به روشی آگاهانه باید رشد کند.

این یعنی دردهای فزاینده، دو نفری وحشتناک که در آن هیچ معنایی یافت نمی شود. یا مرحله نوجوانی که در آن عبارات متلاطم می گردند. با عصبانیت علیه شما منتقدانه سخن می گویند. و در نهایت بلوغ و هنگام یک عصر دلپذیر جشن دو نفره موفقیت در یک کافی شاپ در حال سرو قهوه مورد علاقه خود به فکر نگارش رمان عالی بعدی خود می افتید.

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

خوشبختانه ما یک راهنمای عالی برای کاهش سختی ویراستاری کتاب در منزل برای شما داریم.

زیرا تنها کاری که تا به حال انجام داده اید. نوشتن کتابی است که ما دوست داریم آن را ساختن چهارچوب یک خانه بدانیم! ویرایش یک کتاب تنها یک فرصت شغلی از راه ویراستاری نیست ویرایش کتاب شما اضافه کردن دیوارها، رنگ، وسایل و هر چیز دیگری است که یک منطقه مسکونی را به خانه ای دلنشین بدل می کند. و شاید مسیری از یک نگارش ذهنی وی کی سبک زندگی را…

راهنمای ۶ مرحله ویراستاری کتاب و اشتباهاتی که باید از آن ها اجتناب کنید

تقریبا نمی شود دیدگاه دقیقی برای پیش نویس اول یا حتی دوم ارائه نمود، یا حتی سوم. می توان گفت ویرایش کتاب زمانی است که کتاب واقعی زنده می شود. واقعیت این است:
ویرایش کتاب خود را به بالاترین کیفیتی می رسانید که می توانید آن را بسازید، بنابراین وقتی آن را در اختیار یک ویراستار قرار دهید، می توانید بهتر شوید، اما باز هم نمی توان انتظار داشت که او علی رغم گفته های شما مطابق میل و خواسته شما ویرایش را انجام داده باشد؛ زیرا در برخی موارد خواسته ها منحصر به فرد است و سلایق شخصی وارد عمل می شوند.

برای کتاب خود نکته تعریف کنید

پیش از اینکه دست به قلم قرمز ببرید و اقدام به ویراستاری کتاب خود نمایید. باید بدانید که کتاب شما درباره چیست ؟
ممکن است بارها این اتفاق برایتان پیش آمده باشد که با فریاد و خشم به خود گفته اید من می دانم که کتابی که می نویسم چیز احمقانه ای است.
با این حال، اغلب اوقات، من متوجه می شوم که پایان دادن به یک قطعه بسیار آسان است و واقعا نمی دانم نکته اصلی چیست. ما می توانیم اغلب آنقدر درگیر همه طرح های جانبی و مماس ها شویم که فراموش کنیم چه چیزی برای داستان حیاتی است.

ابتدا یک مطالعه کامل بدون ویرایش انجام دهید

ابتدایی اما حیاتی ترین کاری که باید انجام بدهید آن است که پیش از ویراستاری، کتاب خود را در منزل مطالعه نمایید؛
هیچ ویرایشی انجام ندهید، این ممکن است حوصله سر بر یا گیج کننده به نظر برسد اما به جای ویرایش فوری، ویرایش هایی را که می خواهید انجام دهید بر روی یک کاغذ بنویسید.

اهداف ویراستاری کتاب را تعیین کنید

همانطور که برای نوشتن کتاب به شما توصیه شد از یک برنامه برای شکل دهی افکار خود استفاده نمایید برای ویراش نیز به شما همین مورد را توصیه می کنیم.
برای این کار چند نوع هدف وجود دارد :

 • ۱. کیفیت
 • ۲. جدول زمانی.

اهداف ویرایش شما به هدف کیفیت :
هدف شما باید این باشد که نوشته هایتان تمیز، مختصر و به راحتی قابل درک باشد.
فقط به این دلیل که می توانید یک جمله از نظر گرامری درست بنویسید که در ۳ صفحه ادامه یابد، باعث نمی شود مردم تمایلی به خواندن کتاب شما داشته باشند.

در واقع این کار احتمالا باعث می شود آنها به دنبال انجام کارهای دیگری بپردازند.

با نوشتن یک متن و با ویراستاری آن در واقع به آراستگی آن می پردازید بنابراین تلاش خود را انجام دهید تا کتاب خود را به عنوان رسانه، یک اثر هنری خلق شده معرفی کنید تا صرفا یک کتاب با چند صد هزار واژه و سطر و پاراگراف.

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

ادبیات و هنر دو رکن مکمل و جدانشدنی یکدیگرند

اگر غیرداستانی می نویسید، در اینجا چند سوال وجود دارد که به شما کمک می کند اهداف و یا حتی فرصت های شغلی از راه ویراستاری کتاب خود را شناسایی کنید:

 • آیا این کتاب واضح و مختصر است؟
 • آیا آن نیز سرگرم کننده و خوب نوشته شده است؟
 • آیا مشکلی را حل می کند یا به هدف وعده داده شده (وعده در زیرنویس شما) عمل می کند؟
 • آیا افتخار می کنم که نام خود را روی کیفیت این کتاب بگذارم؟
 • آیا اصلا نام کتاب خوب نوشته شده است؟
تصویرک ویراستاری کتاب 2

راهنمای ویراستاری کتاب به روش جدول زمانی

در مرحله بعد، باید اهداف جدول زمانی را برای زمانی که می خواهید ویراستاری کتاب خود را به پایان برسانید، تعیین کنید. می توانید این بخش ویراستاری کتاب را در یک کافه کتاب یا در منزل انجام دهید. هنگامی که اهداف نوشتن را تنظیم می کنید، احتمالاً آن را با تعداد کلمات تجزیه می کنید. برای ویرایش، ما معمولاً توصیه می کنیم هر فصل را به تنهایی نگاه کنید و آن را به این ترتیب تجزیه کنید.

به عنوان مثال: اگر ۱۹ فصل در یک کتاب دارید و می خواهید هفته ای یک فصل را ویرایش کنید، ۱۹ هفته فرصت دارید تا کتاب شما برای ویرایشگر حرفه ای شما آماده شود. قطعاً می توانید تعداد فصل ها را در هفته افزایش دهید. برای شروع، توصیه می‌کنیم دو فصل را مرور کنید تا میانگین زمان لازم برای ویرایش هر فصل را بدست آورید و سپس بقیه اهداف جدول زمانی خود را از آنجا تنظیم کنید.

کتاب خود را به بخش هایی برای ویرایش تقسیم کنید

اگر از ابتدای یک کتاب طولانی شروع می کنید، تقسیم آن به بخش های قابل مدیریت می تواند مفید باشد. آن را به چهار یا پنج قسمت تقسیم کنید که بتوانید هر بار آن را ویرایش کنید – این به ویژه در مورد کتاب های غیرداستانی صادق است.
اگر این کار را انجام می‌دهید، باید مراقب باشید که به جریان توجه کنید و تمام قطعاتی که جداگانه ویرایش کرده‌اید همچنان در پایان با هم هماهنگ شوند.
یکی از ویرایش‌های نهایی شما همیشه باید از بالا به پایین برای جریان باشد، و هنگام ویرایش به صورت تکه‌ای، این مرحله از اهمیت بیشتری برخوردار است.

روی شخصیت یا افراد تمرکز کنید

اغلب اوقات، شخصیت ها (حتی در داستان های غیرداستانی) کتاب را حمل می کنند و کانون اصلی سرگرمی هستند. برای کتاب های غیرداستانی، «شخصیت‌های» شما فقط افرادی هستند که در داستان‌ها، درس‌ها یا تحقیقات مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از هر نکته آموزشی پشتیبانی کنند. این بدان معناست که تمرکز بر تقویت این موارد به شما کمک می کند کتاب خود را در طول مسیر ویرایش کنید. در هر بخش، صحنه یا فصل، از خود بپرسید:

 • آیا خواننده این شخص/شخصیت را جالب خواهد یافت؟
 • آیا خواننده فکر می کند که این شخص/شخصیت آزاردهنده است؟
 • آیا این بهترین شخص/شخصیت برای به نمایش گذاشتن این حوزه از کتاب است؟
 • اگر شخص یا شخصیتی هدفی ندارد، باید به آن‌ هدف بدهید، آن‌ها را بردارید یا قسمت‌هایش را کوتاه کنید تا تمرکز کلی را منحرف نکنند.

شخصیت ها و افراد شما باید همه هدف داشته باشند، از اصلی گرفته تا فرعی.

مطلبی در راستای این مطلب یافت شد. حتما بخوانید.  اسلاید مستر در پاورپوینت - آموزش تصویری

ویرایش فصل ها در ویراستاری کتاب

حالا می‌دانید داستانتان چه می‌گوید، چندین بار از زوایای مختلف آن را خلاصه کرده‌اید و شخصیت‌هایتان کار می‌کنند. حالا بیایید به یک سطح برویم. بیایید به تمام فصل های شما نگاه کنیم.

درست مانند شخصیت های شما، هر فصل به هدفی نیاز دارد که طرح اصلی یا نکات آموزشی را به جلو حرکت دهد. این سوالات را در مورد هر فصل بپرسید:

 • آیا این فصل هدفی دارد؟
 • آیا طرح یا نکته آموزشی را به جلو می برد؟
 • آیا شخصیت یا شخص مهمی ایجاد می کند؟
 • آیا می توانم بدون آن داستان را ادامه دهم؟
 • آیا این فصل می تواند خارج از کتاب کلی به تنهایی باقی بماند و همچنان احساس کامل و کامل داشته باشد؟

جمع بندی

ویراستاری کتاب در منزل همانند سایر آموزش ها نیازمند تحقیق و مطالعه بسیار فراوان دارد بنابراین برای این کار بسیار اهتمام ورزید، پس از چندین مرحله انجام پروژه های ویراستاری ممکن است به خود بگویید که در این کار خبره گردیده اید صحیح است که ساختار فنی زبان و ادبیات شیرین پارسی بسیار حایز اهمیت است اما با گذشت زندگی روزمره خواهید دید که مردم علاقه ای به خواندن خیلی از کتاب ها متاسفانه از خود نشان نمی دهند.

پس این ما هستیم که باید خود را به روز نماییم تا خوانندگان را ترقیب به مطالعه نماییم. فرصت های شغلی مناسبی از راه ویراستاری ایجاد نماییم. نگران نباشید با عضویت در وبسایت الیاس حسینی می توایند از این مزیت بهره مند گردیده و به صورت آنلاین دوره های رایگان ما را به صورت هفتگی دنبال نمایید همچنین، با پکیج آموزشی نخبگان ثروت ساز می توانید چند دوره آموزشی ویراستاری را با تخفیف ویژه دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *